Najlepiej zacząć od początku, czyli Fundusz Inwestycyjny Otwarty (FIO) cz 2

Jednostki którego FIO (Funduszu Inwestycyjnego Otwartego) kupić na początek

    W części pierwszej opublikowanej 20 marca 2019 (https://www.itfis.pl/blog/najlepiej-zaczac-od-poczatku-czyli-fundusz-inwestycyjny-otwarty-fio/) dowiedzieliśmy się czym jest FIO czyli Fundusz Inwestycyjny Otwarty. Wiemy już że zlecenia nabycia jednostek uczestnictwa FIO można złożyć praktycznie w każdym dniu sesyjnym. Otwartych funduszy jest sporo, samych akcyjnych naliczyłem kilka setek, który zatem kupić?

      Początkujący inwestor nie powinien angażować pokaźnych środków na zakup jakiegokolwiek aktywa (czytaj zbyt mocno ryzykować) Zanim zamienimy gotówkę na jednostki uczestnictwa weźmy pod uwagę:

1. Fundusz Inwestycyjny Otwarty powinien mieć w naszych warunkach co najmniej 8 letnią historię. Tym samym będzie można zaobserwować, jak zachował się podczas „Kryzysu Greckiego z 2011 roku i dokonać porównań. Zapytaj o aktywa funduszu, w tym przypadku duży może znacznie więcej

2. Osiągane wyniki nie są powtarzalne, dobry rezultat za ostanie 12 miesięcy niech nie zaburza trzeźwej oceny funduszu

3. Sprawdź czy fundusz jest powyżej czy poniżej wartości ostatniego historycznego szczytu

4. Sprawdź czy cena jednostki uczestnictwa w chwili zakupu jest wyższa od średniej 200 dniowej

5. Wyznacz cenę jednostki uczestnictwa po której BEZWZGLĘDNIE wycofasz się z inwestycji nie pozwalając na pogłębienie strat.

6. Jeżeli nie masz możliwości codziennych obserwacji wycen, lepiej nie dokonuj zakupu

Przede wszystkim

7. Na początek (pierwsze lata) możesz inwestować wirtualnie, prowadząc codzienne zapisy i tym samym sprawdzając czy jesteś sumienny i konsekwentny w działaniu

8. Rozpocznij kurs inwestowania. Na naszych stronach dowiesz się sporo o analizie punktowo-symbolicznej oraz otrzymasz codzienne wsparcie (dla abonamentariuszy)

W kolejnych wpisach punkt po punkcie sprawdzimy wybrany przez czytelników bloga fundusz stosując się do zasad jak powyżej. W zakładce kontakt można podawać typy. Czekam na propozycje :)

Powrót

Informacje zawarte w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze, nie są formą doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art.69, par2, pkt 5 Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi z dnia 29 lipca 2005. Mają jedynie charakter ogólnych analiz i nie są przygotowywane w oparciu, czy z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji i potrzeb Użytkownika/Klienta, jak definiuje doradztwo inwestycyjne art. 76 ustawy. Wszelkie analizy i opinie dostępne w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze nie są rekomendacjami w rozumieniu art.42 w/w Ustawy ani w rozumieniu paragrafu 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 (DZ.U.206 Poz. 1715), gdyż w myśl punktu 2 tego paragrafu analizy Usługodawcy (ITFiS) nie zawierają informacji sugerujących podjęcie określonych działań inwestycyjnych w odniesieniu do określonych instrumentów finansowych, a mają jedynie wymiar edukacyjny. ITFiS nie jest firmą inwestycyjną, a przedmiotem jego działalności nie jest sporządzanie rekomendacji