Najlepiej zacząć od początku, czyli Fundusz Inwestycyjny Otwarty (FIO)

Już po zapoznaniu się z dzisiejszym tekstem będziesz mógł/mogła „zaistnieć towarzysko”. Wiedza najlepiej utrwala się w praktyce,  gdy w weekend, trzymając ulubiony napój w ręce rzucisz pytanie: Czy ktoś słyszał o dobrym funduszu inwestycyjnym? A jaki ma kapitał i dlaczego jest dobry? możesz otrzymać wiele odpowiedzi. Zapamiętaj je i podziel się z nami zdobytą informacją. Spróbujemy napisać ciekawy post na ten temat.

 

„Wiedz co posiadasz i wiedz dlaczego to posiadasz”

 

Peter Lynch (gdy zarządzał funduszem Fidelity Magellan, na przestrzeni 13 lat osiągnął średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 29%! )

          Prawdopodobnie niemal każdy z czytelników słyszał o Funduszu Inwestycyjnym. Znacząca część posiada fundusz w portfelu. Gdy dopytamy, czy chodzi o fundusz otwarty, specjalistyczny, a może zamknięty, zaczynają się schody… Dobrze jest wiedzieć więcej, zanim skierujemy gotówkę do funduszu i zaczniemy z uwagą śledzić wyceny.  Nasze publikacje, krok po kroku przygotują Cię do samodzielnego inwestowania, nie jest to łatwa droga, ale może być przyjemna  (deklarujemy, że będziemy bardzo się starali aby materiał był jak najbardziej przystępny). Bazujemy na sprawdzonych źródłach, własnych analizach, odrzucamy marketingową papkę, w szczególności fora na których jednozdaniowe wypowiedzi służą jedynie wzmacnianiu emocji – czyli stanu, który w przypadku inwestycji kapitałowych nie powinien mieć żadnego istotnego znaczenia. 

 

     Aby mógł powstać fundusz inwestycyjny otwarty (FIO), ktoś go musi założyć. Takim organem jest Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Potrzebny będzie kapitał zakładowy w wysokości minimum 125 000 euro, oraz co najmniej 2 zatrudnionych doradców inwestycyjnych. Jeżeli TFI będzie chciało zarządzać portfelem z większą liczbą instrumentów finansowych wówczas minimalny kapitał zakładowy to 750 000 euro. 

Art.38 Ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami wskazuje w pkt 1. : Towarzystwem funduszy inwestycyjnych może być wyłącznie spółka akcyjna z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, która uzyskała zezwolenie Komisji na wykonywanie działalności określonej w art. 45 ust.1.

Art.45 ust.1. Przedmiotem działalności towarzystwa jest wyłącznie tworzenie funduszy inwestycyjnych lub funduszy zagranicznych i zarządzanie nimi, w tym pośrednictwo w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa, reprezentowanie ich wobec osób trzecich oraz zarządzanie zbiorczym portfelem papierów wartościowych

    Gdy mamy już TFI, możemy rozpocząć procedurę utworzenia funduszu inwestycyjnego otwartego. 

Art.14.1 Fundusz inwestycyjny może być utworzony wyłącznie przez towarzystwo. Art.14.2. Towarzystwo może utworzyć więcej niż jeden fundusz inwestycyjny. Art.14.3. Fundusz inwestycyjny może być utworzony jako: 1/ fundusz inwestycyjny otwarty (FIO) ; 2/ specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty (SFIO); 3/ fundusz inwestycyjny zamknięty (FIZ)

    Utworzenie funduszu inwestycyjnego  nie jest prostą drogą, a złożonym prawnie procesem. Na początek należy sporządzić akt założycielski czyli Statut, który będzie regulował organizację i sposób funkcjonowania funduszu inwestycyjnego. Kolejny krok to umowa z Depozytariuszem, dopiero później można złożyć wniosek o utworzenie funduszu inwestycyjnego. Po wydaniu zezwolenia na utworzenie funduszu inwestycyjnego można zacząć zbierać wpłaty poprzez publiczne proponowanie nabycia jednostek uczestnictwa. Nowy fundusz inwestycyjny otwarty musi na początek zebrać co najmniej 4 000 000 pln. 

Fundusz Inwestycyjny tworzą pieniądze powierzone przez indywidualnych inwestorów, które to pieniądze są zarządzane na ich rzecz przez specjalistów, przede wszystkim licencjonowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego doradców inwestycyjnych.

Szczególnie polecam broszurę KNF, link poniżej

źródło: https://www.edukacjagieldowa.pl/wp-content/uploads/2015/08/4.-ABC-inwestowania-w-fundusze-inwestycyjne-KNF.pdf

 

Pieniądze kierowane przez inwestorów do funduszu otwartego zamieniane są na jednostki uczestnictwa i to w ich posiadanie wchodzi nabywca aktywów funduszu. Przykładowo, jeżeli jednostka uczestnictwa w dniu zakupu wyceniana była na 100 zł, to mając 1000 zł można wejść w posiadanie 10 jednostek uczestnictwa ( i tyle zostanie odnotowane w rejestrze uczestnika funduszu)

Do podstawowych założeń konstrukcji funduszu inwestycyjnego otwartego należy zaliczyć ciągłą gotowość do zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa. FIO powinien zatem szczególnie dbać o płynność, co ma wpływ na prowadzoną politykę inwestycyjną (w teorii, trzeba kupować w przewadze te papiery, które można szybko i bez większej straty zbyć, gdyby taka była potrzeba).

Oczywiście, nie każdy dzień jest dobry na zakup jednostek uczestnictwa FIO (Funduszu Inwestycyjnego Otwartego). Nabycie uzależnione jest od indywidualnych preferencji, o których szerzej w następnym wpisie.

miłej lektury

 

 

 

Powrót

Informacje zawarte w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze, nie są formą doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art.69, par2, pkt 5 Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi z dnia 29 lipca 2005. Mają jedynie charakter ogólnych analiz i nie są przygotowywane w oparciu, czy z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji i potrzeb Użytkownika/Klienta, jak definiuje doradztwo inwestycyjne art. 76 ustawy. Wszelkie analizy i opinie dostępne w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze nie są rekomendacjami w rozumieniu art.42 w/w Ustawy ani w rozumieniu paragrafu 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 (DZ.U.206 Poz. 1715), gdyż w myśl punktu 2 tego paragrafu analizy Usługodawcy (ITFiS) nie zawierają informacji sugerujących podjęcie określonych działań inwestycyjnych w odniesieniu do określonych instrumentów finansowych, a mają jedynie wymiar edukacyjny. ITFiS nie jest firmą inwestycyjną, a przedmiotem jego działalności nie jest sporządzanie rekomendacji