UNIQA TANIE OSZCZĘDZANIE. Notowania spadły, koniec wojny nie rozwiąże większości problemów

Doświadczenie procentuje

Nie skorzystaliśmy w okazji inwestycyjnej, jaka z reguły powstaje po spadku o co najmniej 15 znaków „O”

Notowania podniosły się na krótko, by od razu zejść jeszcze niżej

Zobaczmy jak w poszczególnych funduszach wygląda sytuacja

Uniqa Akcji FIO D

 

Uniqa Małych i Średnich Spółek FIO D

 

Uniqa Selektywny Akcji Polskich FIO D

 

 

Uniqa Selective Equity FIO D

 

 

Uniqa Rynków Wschodzących FIO D

 

 

Uniqa Akcji Amerykańskich SFIO D

 

 

Uniqa Akcji Europejskich ESG SFIO D

 

Uniqa Globalny Akcji SFIO D

 

 

Wojna Rosja Ukraina to nie blokada kanału

Pamiętamy wszyscy jak potężny statek zablokował KANAŁ SUESKI.

Do dzisiaj producenci nie mogą zapewnić ciągłości produkcji uwago na brak wielu komponentów płynącym tym statkiem, oraz z powodu sporych opóźnień.

W porównaniu do wojny Ukraina Rosja, incydent z blokada kanału wydaje się bez znaczenia. Skala nadchodzących problemów będzie wielokrotnie silniejsza niż się może na pierwszy rzut oka wydawać.

Nawet 90% amerykańskich dostaw neonów półprzewodnikowych pochodzi z Ukrainy, a 35% palladu – z Rosji. Ponadto inne ważne materiały, jak C4F6, hel i skand, również pochodzą z tego obszaru.

W przypadku Polski stal dostarczana z Rosji i Ukrainy stanowiła podstawę naszej produkcji

Ceny palladu rosną od około sześciu lat, a Rosja zapewnia około 40 proc. światowych dostaw tego metalu.

 

Ukraina to jeden z największych eksporterów kukurydzy (4 miejsce) i pszenicy na świecie. Łącznie z Rosją (największy eksporter pszenicy), odpowiada za ponad ¼ światowego handlu pszenicą i blisko 1/3 globalnego handlu jęczmieniem. Poza zbożami, Ukraina posiada również istotny udział w światowym handlu olejem słonecznikowym, śrutą słonecznikową oraz nasionami rzepaku. Ograniczenie dostaw tych produktów odbije się istotnie na całym rynku olejów. Z danych USDA wynika, że przeciętnie w latach 2019-2021 olej słonecznikowy odpowiadał za 9,2% światowej produkcji olejów roślinnych, a także 13,5% światowego handlu tymi produktami

To prawdopodobnie  nie koniec przeceny

Przecena notowań większości funduszy o 20% może być początkiem większego ruchu. Wahanie od 20% w wielu przypadkach nazywane jest głębszą korektą, a bynajmniej nie z korektą mamy dzisiaj do czynienia.

Analiza punktowo-symboliczna uratowała nasze portfele przed stratą. Gdy nadejdzie czas na powrót, też się sprawdzi dobrze w swojej roli (i tak od ponad 100 lat)

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby czytać dalej musisz się zalogować

Zaloguj się

Informacje zawarte w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze, nie są formą doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art.69, par2, pkt 5 Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi z dnia 29 lipca 2005. Mają jedynie charakter ogólnych analiz i nie są przygotowywane w oparciu, czy z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji i potrzeb Użytkownika/Klienta, jak definiuje doradztwo inwestycyjne art. 76 ustawy. Wszelkie analizy i opinie dostępne w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze nie są rekomendacjami w rozumieniu art.42 w/w Ustawy ani w rozumieniu paragrafu 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 (DZ.U.206 Poz. 1715), gdyż w myśl punktu 2 tego paragrafu analizy Usługodawcy (ITFiS) nie zawierają informacji sugerujących podjęcie określonych działań inwestycyjnych w odniesieniu do określonych instrumentów finansowych, a mają jedynie wymiar edukacyjny. ITFiS nie jest firmą inwestycyjną, a przedmiotem jego działalności nie jest sporządzanie rekomendacji