Oddamy Ci wszystkie Twoje pieniądze, ale..

W ramach opłaty przeliczeniowej zabierzemy  15%

    Wyobraźmy sobie, że przez 20 lat wpłacamy pieniądze do banku na konto z którego zamierzamy korzystać na emeryturze. Dowiadujemy się z telewizji, że nasz bank wkrótce zakończy działalność, ale mamy się o nic nie martwić. Proces przeniesienia środków będzie automatyczny i dotyczyć będzie 100% zgromadzonych środków. Jest tylko jedno małe ale..

   Nienegocjowalny koszt transferu to 15% czyli 150 złotych od każdego tysiąca. Żeby ładnie brzmiało, bank nazwał to opłatą przekształceniową. Co robimy? Idziemy do sądu, w przekonaniu że złamano prawo.

Polskie rozbiory

    W normalnych warunkach brzmi jak ponury żart, a żartem nie jest. Sprawa dotyczy naszych kont w OFE lub bardziej precyzyjnie, tego co jeszcze w nich zostało. Gra toczy się o około 160 miliardów złotych, z czego 15% czyli około 24 miliardy, zasili będący w potrzebie budżet. Konkretnie pieniądze otrzyma Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Finansowanie trzynastej emerytury przez najbliższe 2 lata to bułka z masłem.

    Poturbowani rozbiorem OFE, gdy rządziła poprzednia opcja, wkraczamy w nowy II rozbiór. Tym razem ciężko zapracowane pieniądze znów w części „gdzieś przepadną”. Dorabianie filozofii i retoryka w stylu wyrównania podatkowego (artykuł :  https://biznes.interia.pl/raport/OFE/news/pieniadze-z-ofe-trafia-na-prywatne-konta,2609583,8347#commentsZoneList) nie przekonują. Z mojego konta OFE zniknie wkrótce 15% i to jest fakt. Jest mi normalnie po ludzku przykro, polityka staje się coraz mniej zrozumiała.

   Pomnażając kapitał o 1,5% rocznie, po 10 latach uzyskamy dodatkowe 16%.

PPK, IKE , IKZE

    Podstawowe pytanie, z którym rządzący muszą się teraz zmierzyć brzmi : Czy po latach, władza (opcja polityczna nie ma znaczenia) znów sięgnie do naszych portfeli? Jeżeli obywatele uznają, że istnieje realne zagrożenie, negatywnie będą odbierać podsuwane im rozwiązania związane z koniecznością odkładania na emeryturę. Nie jest dobrze straszyć społeczeństwo ( https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/pracownicze-plany-kapitalowe-kary-za-zniechecanie-do-oszczedzania,816450.html).

   Lepiej edukować i sprawić, że gromadzenie dodatkowych środków mających uzupełnić niskie świadczenie emerytalne stanie się powszechną postawą. A dzisiejszy, smutny dzień, niech będzie pierwszym na drodze do finansowej wolności.

    Gdy zrozumiemy, czym są PPK , IKE i IKZE, może łatwiej będzie zadbać o przyszłość. Z pewnością wrócimy do tematu, gra toczy się o najwyższą stawkę (przyszłość naszą i naszych dzieci)

    Polecamy raport KNF o IKE i IKZE (https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Raport_IKE_IKZE_2018_65387.pdf) na koniec 2018 roku zgromadzono  łącznie około 11 mld złotych. Przoduje IKE (8,7 mld).

 

 

 

Powrót

Informacje zawarte w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze, nie są formą doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art.69, par2, pkt 5 Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi z dnia 29 lipca 2005. Mają jedynie charakter ogólnych analiz i nie są przygotowywane w oparciu, czy z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji i potrzeb Użytkownika/Klienta, jak definiuje doradztwo inwestycyjne art. 76 ustawy. Wszelkie analizy i opinie dostępne w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze nie są rekomendacjami w rozumieniu art.42 w/w Ustawy ani w rozumieniu paragrafu 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 (DZ.U.206 Poz. 1715), gdyż w myśl punktu 2 tego paragrafu analizy Usługodawcy (ITFiS) nie zawierają informacji sugerujących podjęcie określonych działań inwestycyjnych w odniesieniu do określonych instrumentów finansowych, a mają jedynie wymiar edukacyjny. ITFiS nie jest firmą inwestycyjną, a przedmiotem jego działalności nie jest sporządzanie rekomendacji