Letni optymizm, ale nie na GPW

Interesuje nas stan na 31 maj 2019 oraz wnioski z niego płynące.

    Zdarza się, że uczestniczę w rozmowach dotyczących oferty inwestycyjnej w roli wsparcia klienta indywidualnego. Mało popularna usługa, a szkoda bo z ust zarządzających strategią akcyjną z reguły płynie miód oraz przekonanie że przed nami piękne czasy. Godzina spędzona w asyście profesjonalisty może być zatem  więcej warta niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Klient czuje się komfortowo, bo w jego imieniu mogę zadawać nawet najbardziej niewygodne pytania, odpowiedzi na nie służą potem za materiał do przemyśleń.

    Inspiracją do tekstu poniżej była dzisiejsza wizyta w oddziale szacownej instytucji finansowej gdzie spotkaliśmy się z dużym optymizmem oraz przekonaniem że właśnie teraz jest tanio i warto zajmować pozycje na rynku akcji. Można oczywiście wejść a akademicką dyskusję na temat cyklów i innych istotnych elementów wpływających na taką właśnie opinię, prościej będzie po prostu sprawdzić kondycję naszej giełdy.

Zaczniemy od głównego indeksu, skupiającego wszystkie spółki, czyli WIG.

WIG

   Od razu widać że od stycznia 2018 roku nasz główny indeks nie radzi sobie najlepiej, zwłaszcza maj 2019 mógł mocno rozczarować. Wydawało się że ścieżka powrotu do wzrostów będzie kontynuowana, tak się jednak nie stało. Indeks przebił dołem linię wsparcia i wygenerował sygnał sprzedaży. Ryzykowne było by stwierdzenie, że najgorsze juz za nami, analiza punktowo-symboliczna wskazuje raczej na kontynuację spadków.

 

    Dodatkowo warto sprawdzić położenie WIG względem średniej 200 dniowej dla indeksu. Sprawdziliśmy notowania znajdują się poniżej średniej. Inwestor indywidualny raczej nie powinien się w takich momentach wybierać na zakupy. Optymistycznie nie jest.

 

WIG 20

W podobnym położeniu znajduje się indeks największych spółek czyli dobrze wszystkim znany WIG20. Aby mówić o realnej poprawie, indeks powinien wrosnąć jeszcze o ponad 7%.

Dynamika za ostatnie 12 miesięcy jest znacznie większa, WIG20 również zszedł ostatnio poniżej średniej 200 dniowej. Zakupy powinno się wykonywać powyżej średniej. I kropka :)

Ważnym sektorem w Polsce jest sektor bankowy. Zobaczmy zatem jak tutaj wygląda sytuacja (stan na 31 maj 2019).

WIG BANKI

Skala przeceny od stycznia 2018 jest spora, dodatkowo potrzebny silny ruch wynoszący indeks  powyżej lokalnego szczytu z kwietnia 2019.

WIG-Banki od roku przebywa niemal stale poniżej średniej 200 dniowej.

    Dodatkowo na horyzoncie pojawiły się kłopoty Idea Banku, które mimo zaklinania rzeczywistości, będą wpływały na obraz całego sektora.

IDEA BANK STRACIŁ -57% LICZĄC OD 8 LUTEGO 2019 ROKU, ORAZ PONAD -90% OD SZCZYTU Z MAJA 2015 ROKU.

   Podsumowując, dzisiejszy optymizm zawodowca w pewnej instytucji uważam za lekko przesadzony. Dane wyraźnie mówią: UWAŻAJ! Nie mówią : Kupuj.

Dla nowych środków najlepszą pozycją jest pozycja wyczekująca.

Piękny dziś dzień, idźcie Państwo na lody i do ogrodów. Giełda już za kilka dni może nas zaskoczyć ( oby przyjemnie) i wtedy będziemy reagować.

 

Powrót

Informacje zawarte w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze, nie są formą doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art.69, par2, pkt 5 Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi z dnia 29 lipca 2005. Mają jedynie charakter ogólnych analiz i nie są przygotowywane w oparciu, czy z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji i potrzeb Użytkownika/Klienta, jak definiuje doradztwo inwestycyjne art. 76 ustawy. Wszelkie analizy i opinie dostępne w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze nie są rekomendacjami w rozumieniu art.42 w/w Ustawy ani w rozumieniu paragrafu 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 (DZ.U.206 Poz. 1715), gdyż w myśl punktu 2 tego paragrafu analizy Usługodawcy (ITFiS) nie zawierają informacji sugerujących podjęcie określonych działań inwestycyjnych w odniesieniu do określonych instrumentów finansowych, a mają jedynie wymiar edukacyjny. ITFiS nie jest firmą inwestycyjną, a przedmiotem jego działalności nie jest sporządzanie rekomendacji