Kuszenie obligacją – dobrze policz odsetki

Obligacje skarbowe 4-letnie Indeksowane (COI)  2,40% w pierwszym roku.

     Kupując 4- letnią obligację skarbową warto zapoznać się z listem emisyjnym :                                                                                      (http://www.obligacjeskarbowe.pl/media_files/870860ce-e110-45fc-a443-d265b823e038.pdf) Zapisy w nim zawarte regulują wszystkie kwestie związane z wysokością oprocentowania, wcześniejszym wykupem czy zamianą.

   Bez wgłębiania się w szczegóły : Inwestor ma zagwarantowaną stopę zwrotu w wysokości 2,4% w pierwszym roku.

     W kolejnych latach stopa wyniesie 1,25% (marża) plus stopa wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych przyjętej dla 12 miesięcy i ogłoszonej przez Prezesa GUS

      W maju 2019 inflacja wyniosła 2,3%, czytamy w gazetach i wydaje nam się że gdyby się utrzymała to w drugim roku nasze oprocentowanie wyniosło 1,25%+2,3% = 3,45% :). NIE DO KOŃCA

źródło: http://www.obligacjeskarbowe.pl

    Prasa podaje wzrost inflacji porównując maj 2019 z majem 2018 ( + 2,3%) , tymczasem nasz wskaźnik za rok 2018 wyniósł 1,6%.

 

    Tak więc w naszym przykładzie prawidłowy sposób naliczenia oprocentowania w kolejnym roku to

 1,25% + 1,6% = 2,85%.

    Widać również, że bywały lata, gdy wskaźnik był niższy od wyjściowego 100, w przypadku obligacji czteroletnich kupon wyniósłby wówczas równe 1,25% .

    Pełna tabela pod linkiem: ( https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-pot-inflacja-/roczne-wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych/)

   Pogłoski o wyhamowywaniu inflacji chyba się nie sprawdzą, trudno sobie wyobrazić, że w najbliższych miesiącach dobra konsumpcyjne zaczną tanieć. Może warto się zastanowić nad sensem zakładania lokat na 3% (czasem o wiele mniej) i to tylko do wysokości równowartości 100 tys euro ( na wypadek upadku banku) i wybrać prostą w obsłudze obligację skarbową.

   Gwarantem jest Skarb Państwa, na chwilę obecną nie ma lepszego zabezpieczenia dla gotówki. I nie trzeba dzielić środków na mamę, braci i siostry (przypadek Getin) bo na końcu zada pytanie Urzędnik Skarbowy o źródło środków na lokacie brata ( i lepiej żeby była wcześniej sporządzona darowizna, oraz wysłane stosowne powiadomienie do US)

 

Powrót

Informacje zawarte w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze, nie są formą doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art.69, par2, pkt 5 Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi z dnia 29 lipca 2005. Mają jedynie charakter ogólnych analiz i nie są przygotowywane w oparciu, czy z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji i potrzeb Użytkownika/Klienta, jak definiuje doradztwo inwestycyjne art. 76 ustawy. Wszelkie analizy i opinie dostępne w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze nie są rekomendacjami w rozumieniu art.42 w/w Ustawy ani w rozumieniu paragrafu 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 (DZ.U.206 Poz. 1715), gdyż w myśl punktu 2 tego paragrafu analizy Usługodawcy (ITFiS) nie zawierają informacji sugerujących podjęcie określonych działań inwestycyjnych w odniesieniu do określonych instrumentów finansowych, a mają jedynie wymiar edukacyjny. ITFiS nie jest firmą inwestycyjną, a przedmiotem jego działalności nie jest sporządzanie rekomendacji