DWA LATA SŁABOŚCI NA PZU KRAKOWIAK FIO

Co nam podpowie wykres P&F

    Poniżej mamy wykres analizy punktowo symbolicznej dla PZU Akcji Krakowiak FIO, za ostatnie dwa lata. Zobaczmy co nam podpowiada i na co mogliśmy liczyć prowadząc codzienną notację.

 

     Wykres zawsze czytamy od lewej strony do prawej. Nie ma tu konkretnych dat, niemniej dla lepszego przekazu nanieśliśmy dwie podstawowe daty : szczyt z dnia 1 marca 2017 (jednostka uczestnictwa wyceniona została na 110,93 zł) oraz bieżącą wartość jednostki uczestnictwa z dnia 4 kwietnia 2019 ( 84,98 zł)

    Podstawowy dylemat inwestora, utrzymywać  w portfelu PZU Akcji Krakowiak, czy może wyjść i oczekiwać na dogodna chwilę na powrót. Odpowiedzi udzieli nam analiza punktowo symboliczna

 

Zaczynamy :)

 

 

 

Krótkie przypomnienie

    Na wykresie symbolem „O” wypełniamy kratkę, gdy chcemy odnotować spadek. Każda kratka w naszym przypadku to około 1,5%.

   Patrząc na pierwszą kolumnę po lewej stronie, widzimy, że zaczyna się ona od litery „B” po czym mamy jeszcze dwie kolejne kratki wypełnione znakiem „O”. Na wykresie „1” to styczeń, „2” to luty itd aż do „9” oznaczającej wrzesień. Październik to „A”, Listopad to „B” i wreszcie grudzień zaznaczmy wpisując „C”. Nasza lewa kolumna od której zaczynamy obserwację zaczyna się o „B” , czyli w listopadzie 2017 roku odnotowaliśmy spadek, jego zasięg to 3 kratki, czyli około 4,5%.

Bierzemy 19,5%

 

   W drugiej kolumnie, zaczynającej się od „C” (Grudzień) widzimy potężny ruch wzrostowy wznoszący się na wysokość 13 kratek! Trwał około 3 miesięcy i zakończył się 1 marca 2017 roku.

    13 kratek to prawie 19,5%. Musimy się na chwilę zatrzymać.

    Jest mała wewnętrzna zasada która mówi że każdy wzrost o 10 kratek (15%) i więcej wymaga w chwili trzykratkowego odwrócenia, oceny zasadności wyjścia i odebrania zysku.

   Stosujemy tę zasadę i każdorazowo gdy wzrost przekracza 10 kratek, odbieramy zysk w chwili trzykratkowego odwrócenia odwrócenia.

 

 

 

 

Czym jest trzykratkowe odwrócenie, wyjaśnimy na prostym przykładzie.

Cena na wykresie po lewej stronie  każdego dnia przyjmowała wartości wg klucza : 48,49,50.51,52,53, (wzrost) 52,51,50 (spadek)

Rozpoczynamy nanoszenie cen na nasz arkusz. Pierwszego dnia przy cenie 48 nanosimy symbol wzrostu, czyli „X” , drugiego dnia gdy cena wynosi 49, nanosimy symbol kontynuacji wzrostu czyli drugi „X” , trzeciego dnia (50) nanosimy kolejny „X” i tak aż do ceny 53 (nasz ostatni „X” )

Dopóki cena rośnie, my uparcie nanosimy kolejne znaki „X” . Jeżeli ceny spadają , ale , UWAGA o co najmniej o 3 kratki poniżej najwyższego znaku „X” , rysujemy od razu trzy znaki „O” i zaczynamy mówić że dokonało się trzykratkowe odwrócenie w dół.

W omawianym przypadku, po zapisaniu ostatniego „X” (cena 53), następnego dnia nie było już zwyżki, odnotowaliśmy cenę 52 (zaczęły się spadki). Co robimy? Nic!, 52 nie znajduje się o trzy kratki niżej od szczytu (53). Następnego dnia widzimy wycenę na poziomie 51. Co robimy? Nic! Dopiero gdy cena osiągnie 50, w pierwszej wolnej kolumnie naniesiemy od razu trzy znaki „O”. Proste :)

Wracamy do naszego KRAKOWIAKA

Po 13 kratkach w górę, przy pierwszym odwróceniu (trzykratkowym), które nastąpiło w maju 2017, powinniśmy wykonać zlecenie odkupu jednostek funduszu, czyli zainkasować spory zysk.

Powstaje dylemat, powrotu do zakupów. Jak widzimy na wykresie (trzecia kolumna z lewej), po krótkim spadku od razu rozpoczął się wzrost (trzykratkowe odwrócenie w górę)

Kiedy się wraca do zakupów? Wtedy gdy bieżąca kolumna wzrostowa ( złożona z „X”) wychodzi wyżej od sąsiadującej najbliższej kolumny wzrostowej.

Wyszła? Nie wyszła? Co robimy? Nic, czekamy aż wyjdzie.

Nie wyszła, nastąpiło kolejne odwrócenie w dół (czwarta kolumna, początek od litery A, czyli październik 2017) i fundusz trochę się posypał.

Wcześniej wyszliśmy po 13 kratkowym wzroście, pamiętacie?

 

 

Wracamy do gry? Jeszcze nie

    Pamiętamy, sygnał do powrotu powstaje gdy najnowsza kolumna „X” wyjdzie wyżej od najbliższego „X” z lewej strony. Fundusz osunął się o 30%! zanim wygenerował pierwszy od dwóch lat sygnał powrotu.

    Jest to prosty sygnał powrotu. Niektórzy inwestorzy od razu wybierają się na zakupy. Ci rozważniejsi (czyli my :) )  czekają aż kolumna „X” wyjdzie powyżej czerwonej linii trendu spadkowego. Jak widać słuszne jest takie postępowanie, doszło bowiem do ponownego odwrócenia trzykratkowego w dół i jednostka uczestnictwa funduszu PZU Akcji Krakowiak wyceniana jest obecnie na 84,98 zł.

 

Uniknęliśmy 30% spadków

   Analiza punktowo – symboliczna nie w teorii, lecz w praktyce uchroniła nas od ponad 30% straty na funduszu. Od dwóch lat nie został wygenerowany sygnał do powrotu. Przyczyn może być wiele, od zwykłej koniunktury, do błędów w zarządzaniu. Z punktu widzenia obserwatora, przyczyny nie mają żadnego znaczenia. Prawo popytu i podaży działa bez zarzutu i tylko nim się kierujemy.

Obserwujemy PZU Akcji Krakowiak i kibicujemy zarządzającym, oby dobrali te spółki do portfela, które pozwolą funduszowi rosnąć a nam inwestować. Nawiasem mówiąc aktywa funduszu wynoszą prawie 700 milionów,  i tak wielka masa pieniędzy od dwóch lat czeka na ożywienie. A my ? Wygodnie, z ulubionym napojem w ręku, czekamy na postawienie kolejnego „X”

 

miłego dnia

 

 

 

 

Powrót

Informacje zawarte w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze, nie są formą doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art.69, par2, pkt 5 Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi z dnia 29 lipca 2005. Mają jedynie charakter ogólnych analiz i nie są przygotowywane w oparciu, czy z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji i potrzeb Użytkownika/Klienta, jak definiuje doradztwo inwestycyjne art. 76 ustawy. Wszelkie analizy i opinie dostępne w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze nie są rekomendacjami w rozumieniu art.42 w/w Ustawy ani w rozumieniu paragrafu 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 (DZ.U.206 Poz. 1715), gdyż w myśl punktu 2 tego paragrafu analizy Usługodawcy (ITFiS) nie zawierają informacji sugerujących podjęcie określonych działań inwestycyjnych w odniesieniu do określonych instrumentów finansowych, a mają jedynie wymiar edukacyjny. ITFiS nie jest firmą inwestycyjną, a przedmiotem jego działalności nie jest sporządzanie rekomendacji