Co zrobić z gotówką, gdy lokata nie jest szczytem marzeń, odcinek 2, oferta AEGON TU na Życie S.A.

AEGON INVEST ONE

W ofercie Aegon Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie S.A znajduje się propozycja o nazwie AEGON INVEST ONE.

   Na stronie Towarzystwa możemy przeczytać:

Aegon Invest One jest kontynuacją naszej linii produktów inwestycyjnych. Oferuje dostęp do jednej z najlepszych platform opartych na wyselekcjonowanych funduszach w ramach jednorazowej wpłaty. (odnośnik: https://www.aegon.pl/Strona-glowna/Inwestycje/Aegon-Invest-One/ )

   Na tej samej stronie otrzymujemy informację, iż platforma oferuje 44 fundusze polskie i 74 fundusze zagraniczne. Inwestor może więc wybierać z ponad 110 funduszy. Brzmi interesująco. Firma ma długą historię i jest jedną z pierwszych promujących UFK na naszym rynku.

Właściwe pytania na początek

Skoro mamy w ofercie możliwość aktywnego inwestowania w wybrane fundusze inwestycyjne (my wybieramy) powinniśmy zapytać o koszty związane z utrzymaniem dostępu do palety funduszy. Nawet najlepszy zestaw, gdy będzie „za drogi w utrzymaniu” nie będzie dla Inwestora wartościowy.

Nie powinno również zabraknąć pytania o szybkość dokonywanych zamian funduszy (akcja transferowa). Jest to kluczowy parametr zapewniający bezpieczeństwo Inwestorowi, gdy giełdy krwawią nasze zlecenie opuszczenia rynku akcji powinno być zrealizowane możliwie jak najszybciej. Najtańsza paleta funduszy pozbawiona odpowiedniej szybkości realizacji zleceń transferów nie będzie dla Inwestora odpowiednią propozycją.

Sprawdzamy :

Koszt związany z utrzymaniem dostępu do palety funduszy.

  W Aegon Invest One mamy do wyboru dwa warianty opłaty obsługowej.  Droższy wariant to 2,5% rocznie (zje nam obecny wynik większości funduszy rynku pieniężnego i obligacji) , w zamian możemy bez opłaty likwidacyjnej w dowolnym momencie zrezygnować z polisy i otrzymać 100% wartości rachunku. (https://www.aegon.pl/siteassets/media/owu/invest-one/lux-zal-1215-1.pdf)

  Tańszy wariant to opłata obsługowa w wysokości 1,75% rocznie, tyle zapłacimy za dostęp do palety funduszy, jednak w przypadku wcześniejszej rezygnacji (polisa jest zawierana na 5 lat)  pojawi się „wyrównująca” opłata likwidacyjna. (https://www.aegon.pl/siteassets/media/owu/invest-one/lux-zal-1215-2.pdf )

Trochę drogo, ale paleta faktycznie mocno rozbudowana.

Szybkość akcji transferowej

I tu pełne zaskoczenie. W paragrafie 22, punkt 4 A.1.2.  Ogólnych Warunków Ubezpieczenia czytamy:

A)  Termin realizacji zlecenia Transferu
1) Zlecenie Transferu złożone przez udostępnioną przez nas aplikację internetową jest realizowane nie później niż 21. Dnia Wyceny po dniu złożenia zlecenia, pod warunkiem że zlecenie zostało zaakceptowane przez nas (jest poprawne).
2)Zlecenie Transferu złożone na piśmie jest realizowane do 23.Dnia Wyceny po dniu złożenia zlecenia, pod warunkiem że zlecenie zostało przez nas zaakceptowane (jest poprawne). ( https://www.aegon.pl/siteassets/media/owu/invest-one/lux-owu-12150419.pdf )

  Zapis w OWU wyraźnie mówi: Towarzystwo może zrealizować nasze zlecenie Transferu dopiero po 21 dniach od jego złożenia. Tłumaczenia typu: zwyczajowo procesujemy akcję transferową szybciej nie zmienią faktu : MOGĄ REALIZOWAĆ NASZE ZLECENIE TRANSFERU NAWET 21 DNI!

Wpadka

   Nie badamy produktu dalej, już na pierwszym etapie napotykamy na niedogodność która uniemożliwia prowadzenie w naszej ocenie skutecznej strategii inwestycyjnej. Być może Ubezpieczyciel dokona zmiany w tej kwestii, szkoda że dość pokaźnie rozbudowana paleta funduszy nie może być właściwie wykorzystana.

   W innej propozycji Aegon Plan na Przyszłość + , akcja transferowa również realizowana może być nawet 21 dni…

Poszukiwania trwają…

 

Powrót

Informacje zawarte w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze, nie są formą doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art.69, par2, pkt 5 Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi z dnia 29 lipca 2005. Mają jedynie charakter ogólnych analiz i nie są przygotowywane w oparciu, czy z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji i potrzeb Użytkownika/Klienta, jak definiuje doradztwo inwestycyjne art. 76 ustawy. Wszelkie analizy i opinie dostępne w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze nie są rekomendacjami w rozumieniu art.42 w/w Ustawy ani w rozumieniu paragrafu 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 (DZ.U.206 Poz. 1715), gdyż w myśl punktu 2 tego paragrafu analizy Usługodawcy (ITFiS) nie zawierają informacji sugerujących podjęcie określonych działań inwestycyjnych w odniesieniu do określonych instrumentów finansowych, a mają jedynie wymiar edukacyjny. ITFiS nie jest firmą inwestycyjną, a przedmiotem jego działalności nie jest sporządzanie rekomendacji