Obligacja II Rzeczpospolitej, czyli polski James Bond

Nasza strona rośnie każdego dnia, niebawem nowa zakładka, czyli Biblioteka,

,gdzie między innymi zaprezentujemy nasze zbiory papierów wartościowych. 

Historia może być fascynującą i pouczającą zabawą, zwłaszcza stare obligacje czy akcje które potrafią przemówić do nas mimo upływu lat doskonale nadają się na hobby. Są nie tylko piękne pod względem estetycznym, zachęcają do poszukiwań i odkrywają przed nami to co prawie zapomniane. Częścią zbiorów zamierzamy się podzielić, będą więc konkursy i inne niespodzianki. 

Zrzut ekranu 2018-07-21 o 15.44.18

Zaprezentujemy krótki samouczek i wyruszymy wspólnie by odkrywać schowane za kotarą minionego wieku tajemnice. Poniżej jedna z nich..

Ignacy Matuszewski Kierownik Ministerstwa Skarbu w latach 1929-1931

Na obligacji przedstawionej powyżej widnieje podpis Ignacego Matuszewskiego. Wiemy że studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, architekturę w Mediolanie i prawo w Dorpacie (Estonia). W 1918 roku bolszewicy wydali na niego zaoczny wyrok śmierci, w odpowiedzi na czele polskich oddziałów zajął Mińsk wyganiając cały garnizon bolszewicki, zostając przez pewien czas komendantem Mińska.

W latach 1932-1936 był  poczytnym publicystą Gazety Polskiej, do tego stopnia że po odejściu nakład spadł do połowy (z 35 tysięcy do mniej więcej 18 tysięcy) 

1939 brawurowa akcja

W 1938 roku przestrzegał przed słabością naszej armii, postulował pilne zwiększenie nakładów na zbrojenia. Jego teksty były blokowane a minister Beck próbował marginalizować wypowiedzi Matuszewskiego przedstawiając go jako pesymistę.

Nadszedł rok 1939. Ignacy Matuszewski osobiście zorganizował i przeprowadził ewakuację 75 ton złota przez Rumunię , Turcję i Syrię do Francji, gdzie przekazał je rządowi Rzeczpospolitej. Gdy Francja skapitulowała, dotarł do Stanów Zjednoczonych, podróżując przez Hiszpanię, Portugalię i Brazylię.

W Polsce pozostawił jedyną córkę, która w Powstaniu Warszawskim była sanitariuszką. Za odwagę zapłaciła najwyższą cenę, opatrując rannych mimo zbliżających się oddziałów niemieckich nie wycofała się – została rozstrzelana za zbrodnię okazania pomocy ludziom wyjętym spod prawa… 

Powązki

Ignacy Matuszewski spoczywa na Powązkach w kwaterze żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1920 roku. 

Wybrane odznaczenia Polskie

Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari -1922
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski – 1928
Krzyż Niepodległości z Mieczami
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – 1923
Krzyż Walecznych – czterokrotnie! 
Złoty Wawrzyn Akademicki

Wybrane odznaczenia Zagraniczne

Wielki Oficer Orderu Legii Honorowej (Francja)
Kawaler Orderu Legii Honorowej (Francja)
Kawaler Orderu Świętego Maurycego i Łazarza (Włochy)
Order Wschodzącego Słońca ( Japonia) 
Komandor Orderu Orła Białego (Jugosławia) 
Komandor Orderu Korony (Rumunia)
Komandor Orderu Gwiazdy (Rumunia)
Krzyż Wolności (Estonia)
Komandor I Klasy Orderu Białej Róży (Finlandia)
Komandor Orderu Białej Róży (Finlandia)
Komandor Orderu Wazów (Szwecja)
Krzyż Wielki Orderu Chrystusa (Portugalia)
Krzyż Wielki Orderu Gwiazdy Polarnej (Szwecja)

Format polityka i męża stanu budzi ogromny szacunek. Życiorys zasługuje na ekranizację, ach cóż to byłby za film, akcja, dramat i szyk wielkiego przedwojennego świata..

„Wielcy następcy”..

Przedostatni Minister Skarbu, studiował nauki polityczne – Odznaczenia – brak
Ostatni Minister Skarbu, studiował nauki polityczne – Odznaczenia – brak

Bez komentarza

Powrót

Informacje zawarte w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze, nie są formą doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art.69, par2, pkt 5 Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi z dnia 29 lipca 2005. Mają jedynie charakter ogólnych analiz i nie są przygotowywane w oparciu, czy z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji i potrzeb Użytkownika/Klienta, jak definiuje doradztwo inwestycyjne art. 76 ustawy. Wszelkie analizy i opinie dostępne w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze nie są rekomendacjami w rozumieniu art.42 w/w Ustawy ani w rozumieniu paragrafu 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 (DZ.U.206 Poz. 1715), gdyż w myśl punktu 2 tego paragrafu analizy Usługodawcy (ITFiS) nie zawierają informacji sugerujących podjęcie określonych działań inwestycyjnych w odniesieniu do określonych instrumentów finansowych, a mają jedynie wymiar edukacyjny. ITFiS nie jest firmą inwestycyjną, a przedmiotem jego działalności nie jest sporządzanie rekomendacji