ANALIZA PUNKTOWO SYMBOLICZNA CZ. I 

Co to jest P&F ( Point & Figure)

Jest to metoda wykorzystywana od 1886 roku, wskazująca czy dany walor ( akcja, indeks) znajdują się w fazie wzrostowej czy raczej należy spodziewać się spadków. Można za jej pomocą z dużą skutecznością zbadać kondycję rynku.

Wykres rysuje się bardzo prosto za pomocą symboli : „Kółko” czyli spadek i „Krzyżyk” czyli wzrost. 

Jak odczytywać zapis P&F – proste zasady

Zrzut ekranu 2018-03-24 o 17.33.36

Na rysunku obok przedstawiono zapis metodą P&F (stan na dzień 23 marzec 2018) japońskiego Indeksu Nikkei. Widzimy na nim „kółka” , „krzyżyki”, cyfry, duże litery i czerwoną linię.

Zasada nr 1. Kółka (symbolizujące spadek) i Krzyżyki (symbolizujące wzrost) nie mogą występować razem w pojedynczej kolumnie. Rysujemy albo kółka, albo krzyżyki.

Zasada nr 2. Kolumny kółek ( spadek) lub krzyżyków (wzrost) występują zawsze naprzemiennie.

I tak właśnie jest na naszym rysunku. Pierwsza kolumna to krzyżyki , druga to kółka, trzecia znowu krzyżyki, czwarta kółka itd. Widać więc że na początku obserwacji indeks rósł, potem spadał, potem znowu rósł itd. Ostatnia kolumna na razie składa się z 4 kółek, widzimy więc że Nikkei na dziś ( stan na dzień 23 marzec 2018) jest w fazie przeceny. Dodatkowo umieściliśmy wartość indeksu : 20618,76 pkt – jest to nasza własna inicjatywa ułatwiająca porównania z innymi wykresami ( o tym w kolejnych lekcjach) 

Zasada nr 3. Cyfry i duże litery widoczne w kolumnach oznaczają miesiąc w którym nastąpił zapis.

Zrzut ekranu 2018-03-24 o 17.33.36Na wykresach nie ma dat, jednak pomocniczo nanosi się numer miesiąca w którym odnotowano zmianę:     1-ka to styczeń, 2-ka to luty, 3-ka marzec itd aż do 9-ki  symbolizującej wrzesień. Październik zaznaczamy dużą literą „A” , listopad to „B” , a grudzień „C”.

Niemal na szczycie naszego wykresu, w kolumnie złożonej z krzyżyków (wzrost)  mamy 1-kę, zatem lokalny szczyt notowań wypadł w styczniu. Następnie, idąc w prawo widzimy kolumnę kółek (spadek) z 2-ką, zatem w lutym indeks dotarł do połowy ruchu spadkowego. W kolejnej kolumnie, idąc w prawo, widzimy tylko trzy krzyżyki ( wzrost) ale bez żadnych cyfr. Oznacza to, że dalej jesteśmy w lutym 2018. Był to miesiąc w którym doszło zarówno do spadku ( kolumna kółek) jak i i krótkiego odbicia (kolumna krzyżyków). Idąc dalej w prawo widzimy kolumnę kółek rozpoczynającą się od 3-ki. Oznacza to powrót do spadków w marcu. itd. 

Dlaczego nie ma dat?

Analiza metodą punktowo – symboliczną ma za zadanie wskazać czy górą jest POPYT CZY PODAŻ, uznając że jest to najważniejsza informacja dla inwestora

Ilu Inwestorów łamie sobie głowę, szukając odpowiedzi na pytanie: mam kupować czy raczej realizować zysk (lub ciąć stratę). A może dalej trzymać posiadane akcje lub jednostki funduszy inwestycyjnych, tylko do kiedy ? Metoda punktowo – symboliczna (P&F) wskazując na przewagę POPYTU lub PODAŻY znacznie ułatwiając podejmowanie decyzji o zakupie lub sprzedaży posiadanych inwestycji. 

Rzut okiem na wykres i wszystko jasne

Zrzut ekranu 2018-03-24 o 17.33.36

Ostatni raz spójrzmy zatem na nasz wykres. Obserwację zaczynamy zawsze od najświeższych danych czyli od ostatniej kolumny idąc w prawo. 

Widzimy że kolumna składa się z kółek, nasz walor zatem jest w fazie spadkowej. Pomocniczo mamy narysowaną czerwoną linię trendu spadkowego ( o niej w kolejnych lekcjach – nie wszyscy ją rysują)

Wniosek: raczej nie powinniśmy być obecni na rynku japońskim. A dlaczego i skąd taki wniosek – dowiemy się z kolejnych lekcji.

Powrót

Informacje zawarte w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze, nie są formą doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art.69, par2, pkt 5 Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi z dnia 29 lipca 2005. Mają jedynie charakter ogólnych analiz i nie są przygotowywane w oparciu, czy z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji i potrzeb Użytkownika/Klienta, jak definiuje doradztwo inwestycyjne art. 76 ustawy. Wszelkie analizy i opinie dostępne w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze nie są rekomendacjami w rozumieniu art.42 w/w Ustawy ani w rozumieniu paragrafu 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 (DZ.U.206 Poz. 1715), gdyż w myśl punktu 2 tego paragrafu analizy Usługodawcy (ITFiS) nie zawierają informacji sugerujących podjęcie określonych działań inwestycyjnych w odniesieniu do określonych instrumentów finansowych, a mają jedynie wymiar edukacyjny. ITFiS nie jest firmą inwestycyjną, a przedmiotem jego działalności nie jest sporządzanie rekomendacji