Wiosenne porządki – dobrze zaplanuj drugą część 2019 roku

Od ponad 10 lat Indeks DJIA jest w nieustającej hossie

    Skala wzrostów jest tak duża, że zaznaczone  czerwonymi strzałkami na wykresie poniżej, kryzys roku 2000 i 2008 powinny wywołać refleksję.

    Pytanie, które co jakiś czas pojawia się w mediach brzmi: jak długo jeszcze indeksy będą rosły?

    Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Miłośnicy analizy technicznej powiedzą: po pierwsze nie walczy się z trendem, po drugie trend zawsze chce być kontynuowany, i wreszcie po trzecie – wszystko jest już zawarte w cenie. Zwolennicy analizy fundamentalnej sprawdzą ogólną jakość rynków, wyceny poszczególnych spółek w najważniejszych indeksach, i karawana może jechać dalej.  Zatem

jest dobrze, dopóki jest dobrze

Mało to pocieszające, zwłaszcza że:

Od 2009 roku DJIA poprawił historyczny wynik ponad 200 razy!

    DJIA od 2009 roku rośnie nieprzerwanie. Najpierw 5 marca 2013 roku wybija ponad szczytową wartość z roku 2007, by jeszcze 51 razy poprawiać historyczny szczyt. Najwyższy wynik 16576,66 pkt osiąga dokładnie w Sylwestra 31 grudnia 2013

     W 2014 roku DJIA poprawia historyczny wynik 39 razy kończąc rezultatem 18053,71 pkt

   W 2015 roku DJIA kontynuuje marsz w górę, 6-krotnie poprawiając historyczny szczyt i dociera do 18312,39

    Odpoczynek w 2015 roku, został z nawiązką przepracowany w roku 2016, odnotowujemy 19974,61 pkt i 26 rekordów notowań

    Prawdziwa eksplozja w roku 2017, to 70 rekordów notowań i wyniesienie Indeksu DJIA na poziom 24831,51 pkt!

    W 2018 roku udało się jeszcze 11 krotnie poprawić rezultat, ale dynamika nie była już tak duża. Ostatecznie DJIA 3 października 2018 roku dociera do 26828,29 pkt i do dnia dzisiejszego (21 marzec 2019), nie udało się tej wartości pokonać

    Mamy więc pięciomiesięczną przerwę w biciu rekordów, niby nic, ale wyścig o coraz wyższe (czytaj droższe) notowania trwa już ponad 10 lat.

Skoro od tylu lat największa giełda świata rośnie,

Jaka będzie skala przeceny gdy nadejdzie kolejny kryzys?

A jaka była w przypadku wielkich kryzysów ? Bo nadchodzący z pewnością mały nie będzie.

2008 – 2009    -50%

1929 – 1933   – 90%  (poniżej fragment opisujący tamte czasy, pełny tekst: https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1267288,Czarny-czwartek-–-krach-na-Wall-Street )

W latach poprzedzających kryzys, giełda na Wall Street cieszyła się bezustanną hossą. Wartość wielu przedsiębiorstw błyskawicznie rosła. Codziennie miliony akcji wędrowało do portfeli nowych właścicieli, przysparzając im zdumiewających zysków.
To ściągało na nowojorską giełdę kapitały z całego świata, co dodatkowo potęgowało narastającą gorączkę. Ceny niektórych akcji rosły lawinowo. Przybywało inwestorów, którzy liczyli na łatwy i szybki zysk. Na rynek papierów wartościowych zaczął trafiać kapitał z innych działów gospodarki. Amerykańskie banki pożyczyły maklerom giełdowym ponad 8 milionów dolarów.
3 września 1929 padł rekord nowojorskiej giełdy. W tym dniu sprzedano 8 milionów akcji. Niecałe dwa miesiące później raj się skończył.

    Przy obecnej skali wzrostów, panika na rynkach może zbić wartości indeksów do poziomów, przy których posiadanie dużych pakietów akcji może okazać się bardzo bolesne.

Nie dajmy się zastraszyć, róbmy wiosenne porządki

    Na razie wszystko wydaje się pod kontrolą, mamy więc  czas na przemyślenia zmierzające do takiego przekształcenia własnego portfela inwestycyjnego, aby było on odporny na nieuniknione zawirowania. Wygra ten, kto będzie miał, gotówkę, ziemię, złoto i inne ważne surowce oraz  dobrze dobrany pakiet funduszy

Analiza punktowo-symboliczna, do której będziemy często nawiązywać, z pewnością pomoże w podejmowaniu decyzji odnośnie funduszy, oraz ocenie, czy hossa jeszcze trwa, czy to już może jej koniec. 

 

11% i jeszcze wiele miesięcy do 30 000 pkt.

Bariery psychologiczne są jak złe przepowiednie. Gdy indeks DJIA dotrze do 30 000 pkt, wielu inwestorów może uznać że to kres możliwości wieloletniej hossy. Równie dobre DJIA może mknąć dalej w najlepsze, stąd wytłuszczony wyżej tekst o analizie punktowo- symbolicznej.

Literackie przemyślenia zostawmy miłośnikom literatury, my zajmiemy się twardymi danymi i będziemy dzielić się na bieżąco spostrzeżeniami.

 

udanych wiosennych przemyśleń

 

 

 

 

Powrót

Informacje zawarte w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze, nie są formą doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art.69, par2, pkt 5 Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi z dnia 29 lipca 2005. Mają jedynie charakter ogólnych analiz i nie są przygotowywane w oparciu, czy z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji i potrzeb Użytkownika/Klienta, jak definiuje doradztwo inwestycyjne art. 76 ustawy. Wszelkie analizy i opinie dostępne w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze nie są rekomendacjami w rozumieniu art.42 w/w Ustawy ani w rozumieniu paragrafu 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 (DZ.U.206 Poz. 1715), gdyż w myśl punktu 2 tego paragrafu analizy Usługodawcy (ITFiS) nie zawierają informacji sugerujących podjęcie określonych działań inwestycyjnych w odniesieniu do określonych instrumentów finansowych, a mają jedynie wymiar edukacyjny. ITFiS nie jest firmą inwestycyjną, a przedmiotem jego działalności nie jest sporządzanie rekomendacji