Jakim ubezpieczeniem warto się zainteresować ?

Dobre pytanie

  Niedawno otrzymałem taki oto komentarz pod wpisem ( https://www.itfis.pl/blog/nowa-perspektywa-detektor-inwestycyjny-sprawdza-czy-warto/ ) umieszczonym na blogu w maju 2019 roku.

Dziękuję za ten artykuł. Byłem bliski podpisania umowy ale przestrzegł mnie Pan. Może poleci Pan inne ubezpieczenie, którym warto się zainteresować

Chce się żyć

  Praca nie poszła na marne ;), zatem i ja dziękuję autorowi pytania za czas poświęcony na zapoznanie się z treścią wpisu, oraz za dążenie do pogłębiania wiedzy na ważny (życiowy) temat. Zatem…

Jakim ubezpieczeniem warto się zainteresować?

Według słownika języka polskiego: Ubezpiecznie to urządzenie mające na celu ochronę przed czymś, zapobiegające czemuś. 

  Jeżeli szukamy programu w którym ma, powinien lub nawet musi wystąpić element ochronny lub zabezpieczający – logicznym krokiem będzie analiza ofert Towarzystw Ubezpieczeniowych.  Wariantów i możliwości jest bardzo dużo, najbardziej popularne to:

  • Ochrona życia
  • Ochrona życia powiązana z inwestycją
  • Ochrona zdrowia
  • Kompleksowe pakiety

Wchodzimy na wyższy poziom, co konkretnie kryję się pod ofertą związaną z OCHRONĄ ŻYCIA?

 

(zagadnienie szeroko opisane w raporcie ubezpieczeń terminowych, https://www.itfis.pl/produkt/raport-ubezpieczen-terminowych-2018/ który do końca sierpnia będzie dostępny w wakacyjnej cenie 50pln!. Chętnych zapraszam do zakładki „SKLEP” https://www.itfis.pl/produkt/raport-ubezpieczen-terminowych-2018/ )

 

    Jeżeli obawiamy się o bliskich, a w przypadku naszej śmierci brak dochodów może stanowić realne zagrożenie obniżenia jakości życia rodziny/bliskich, lub w skrajnych przypadkach spowoduje jeszcze większe kłopoty, powinniśmy bardzo poważnie rozważyć zakup klasycznej polisy na życie, tzw UBEZPIECZENIA TERMINOWEGO.

 Polisa będzie w tym przypadku umową pomiędzy objętym ochroną (czyli mną) a Towarzystwem Ubezpieczeniowym które oferuje warunki takiego rozwiązania. Mówiąc wprost,  zobowiążę się do zapłaty każdego miesiąca Towarzystwu określonej składki, a Towarzystwo w zamian obejmie moją osobę ochroną. W przypadku śmierci – kwota ustalona w polisie zostanie wypłacona osobom w niej wskazanym.

  Na jaką kwotę mogę ubezpieczyć własne życie? Praktycznie na każdą. Ważne aby kwota była realna. Aby lepiej zrozumieć podam trzy przykłady dla rozważanego przypadku małżeństwa wychowującego dwójkę dzieci (żona nie pracuje). Mąż otrzymuje „na rękę” 6000 pln.

Przykład pierwszy

Ojciec zamierza ubezpieczyć życie na co najmniej 1 mln złotych, gdyż uważa że w przypadku śmierci rodzina nie powinna mieć żadnych kłopotów do końca życie.

Przykład drugi

Ojciec zamierza ubezpieczyć siebie i małżonkę równo na kwotę po 500 000, tak aby w przypadku śmierci jednego z nich wskazana kwota zasiliła domowy budżet. 

Przykład trzeci

Ojciec mnoży 6000 pln x 12 miesięcy i razy 5 lat = 360 000. Szuka ubezpieczenia terminowego z sumą ubezpieczenia 400 000  i zapewnia finansowanie rodzinie na co najmniej 5 lat z dodatkową kwotą 40 000 zł dla matki dwójki dzieci na zdobycie nowego zawodu, kursy, studia, przekwalifikowanie. (brawo)

  Nie trzeba posiadać żadnej wiedzy, aby od razu zauważyć, że jedynie przykład trzeci spełnia warunki prawidłowego postępowania. No ale przecież nie każdy odnajdzie siebie w opisywanej wyżej sytuacji.

Wniosek?

NAJLEPSZE UBEZPIECZNIE TO TAKIE, KTÓRE JEST DOPASOWANE DO MOICH OCZEKIWAŃ I MOŻLIWOŚCI. Powinno być dobrane indywidualnie.

Wróćmy do naszego zestawienia i odpowiedzmy na pytanie dla kogo są poszczególne rozwiązania

  • Ochrona życia

Tylko wtedy, jeżeli uważamy że niezbędne jest przekazanie określonej sumy pieniędzy po naszej śmierci. Podstawowe ubezpieczenie, które powinno być obecne w każdej rodzinie.

  • Ochrona życia powiązana z inwestycją

  Jeżeli decydujemy się na dodatkowo na odkładanie pieniędzy np na emeryturę. Bardzo ważne aby przed decyzją rozważyć czy aby nie będzie lepsze (tańsze) odkładanie np na koncie w banku, a może programy z ulgami podatkowymi jak IKE lub IKZE?. Zarówno przy mniejszych jak i większych kwotach zalecam konsultacje. Warto również dopytać o koszty związane z proponowaną ochroną. Rozbieżność cenowa i jakościowa proponowanych rozwiązań może przyprawić o ból głowy

  • Ochrona zdrowia

  Boimy się ciężkich chorób, boimy się wysokich kosztów leczenia. Jeżeli nie mamy odłożonych środków na nieprzewidziane wizyty w prywatnych gabinetach lekarskich lub klinikach (państwowa służba zdrowia jaka jest każdy widzi), powinniśmy zastanowić się nad koniecznością posiadania programów ochrony zdrowia w przypadku ciężkich zachorowań. Można wykupić abonament w prywatnych ośrodkach, można również wykupić ubezpieczenie. Wbrew opiniom, wcale nie musi być drogie, istnieją polisy chroniące zdrowie nawet do 80 roku życia. Mowa tu oczywiście tylko o poważnych zachorowaniach do których grypa lub kilkudniowy pobyt w szpitalu nie należą. Temat rzeka – potrzebna pomoc fachowca.

  • Kompleksowe pakiety

  Są jak uniwersalne kombinerki lub opony wielosezonowe, do wszystkiego i do niczego. Marketingowo wszelkie pakiety prezentują się świetnie. Są wygodne, mają szerokie spektrum działania, jeżeli do tego są jeszcze tanie – uciekać jak najdalej :). W jednej z reklam w telewizji, modelka przekonuje iż reklamowana porównywarka pozwala odnaleźć ubezpieczenie tańsze nawet o połowę. O połowę! Sęk w tym że ubezpieczeniach nie chodzi o cenę, lecz o zakres ochrony. Nie liczy się ile zapłacę, ale za co zapłacę. Dziwię się, że Urząd Ochrony Konsumentów milczy w tej sprawie (no dobrze nie dziwię się już od kilku lat :) )

 

Od czego zacząć ? Zaznaczyć interesujące obszary.

Co jest ważne

Ile lat będzie trwał mój program

Wakacyjnie zachęcam do wymiany myśli :)

Nie pozwólmy aby los nas zaskakiwał, to My decydujmy o własnym losie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót

Informacje zawarte w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze, nie są formą doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art.69, par2, pkt 5 Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi z dnia 29 lipca 2005. Mają jedynie charakter ogólnych analiz i nie są przygotowywane w oparciu, czy z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji i potrzeb Użytkownika/Klienta, jak definiuje doradztwo inwestycyjne art. 76 ustawy. Wszelkie analizy i opinie dostępne w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze nie są rekomendacjami w rozumieniu art.42 w/w Ustawy ani w rozumieniu paragrafu 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 (DZ.U.206 Poz. 1715), gdyż w myśl punktu 2 tego paragrafu analizy Usługodawcy (ITFiS) nie zawierają informacji sugerujących podjęcie określonych działań inwestycyjnych w odniesieniu do określonych instrumentów finansowych, a mają jedynie wymiar edukacyjny. ITFiS nie jest firmą inwestycyjną, a przedmiotem jego działalności nie jest sporządzanie rekomendacji