DETEKTOR INWESTYCYJNY POMAGA – PRZYKŁAD KONSULTACJI dla GENERALI PROSPERO UFK

Kilka dni temu otrzymaliśmy ciekawe zapytanie

Zostałem kilka dni temu poproszony o odpowiedź na pytanie, czy zestaw funduszy na konkretnej Polisie z UFK, jest skutecznym narzędziem dla Indywidualnego Inwestora, czy też lepiej pomyśleć o ewakuacji środków na lokatę.

Poniżej tekst z którym zamierzamy się zmierzyć :)

Posiadam Polisę w Generali Prospero. W funduszu podświetlonym na zielono mam w tej chwili pieniądze. Nad czerwonym się zastanawiam.Co o tym sądzić? Zastanawiam się też czy tych pieniędzy nie wypłacić i nie skierować np. na lokatę. PONIŻEJ MÓJ MOŻLIWY DO WYKORZYSTANIA ZESTAW FUNDUSZY 

Portfel Aktywnej Alokacji

UFK Generali – ESALIENS Oszczędnościowy
UFK Generali Agresywny PLUS
UFK Generali Obligacji PLUS
UFK Generali – BlackRock Asian Dragon Fund (EUR)
Portfel Dynamiczny
UFK Generali – Templeton Global Total Return Fund (USD)
UFK Generali – Generali Korona Akcji 
Fundusz Zabezpieczenia Emerytalnego
UFK Generali Gwarantowany PLUS
UFK Generali – Santander Akcji Polskich
ESALIENS Akcji  
UFK Generali Mieszany PLUS
UFK Generali – BlackRock World Gold Fund (EUR)
UFK Generali – Skarbiec Akcja 
ESALIENS Strateg
Portfel Zasobów Naturalnych
UFK Generali – HSBC BRIC Markets Equity (USD)
UFK Generali – BlackRock Sustainable Energy Fund (EUR)
UFK Generali – Templeton Latin America Fund (USD)
Ważne, opracowanie ma za zadanie wesprzeć merytorycznie posiadacza Polisy Generali Prospero. Polisy z UFK ze składką regularną wiążą często opłatami likwidacyjnymi Ubezpieczającego, tak aby wycofanie środków w pierwszych latach było wysoce nieopłacalne. Warto przed zakupem zajrzeć do tabeli opłat i limitów, lub po prostu napisać do nas :) Wyjaśnimy wszelkie niedogodności i pokażemy program w prawdziwym świetle a nie w blasku ulotki czy promocyjnego folderu.
Konsultacja Ekspercka to pomoc w zrozumieniu oferty, lub wsparcie dla istniejących programów. Dzięki naszemu wsparciu, końcowy wynik w opinii wielu Inwestorów jest co najmniej zadowalający. Koszt Konsultacji  Eksperckiej zwraca się wielokrotnie.

Zaczynamy od fundamentu, czyli czas na transfer.

    Bez względu na ilość i jakość oferowanych funduszy w jakiejkolwiek platformie, Inwestor przede wszystkim musi mieć zapewnioną możliwość przeprowadzenia sprawnej akcji transferowej, czyli umorzenia jednostek uczestnictwa jednego funduszu i zamiany  na jednostki uczestnictwa innego funduszu.

 

   Mówiąc prostszym językiem: jeżeli chcę opuścić rynek akcji i umorzyć jednostki uczestnictwa posiadanego funduszu inwestycyjnego akcyjnego, od daty przyjęcia zlecenia nie może upłynąć więcej niż 1-4 dni roboczych. Taki zapis powinien widnieć w regulaminie, OWU itp mojej inwestycji.
Brak możliwości przeprowadzenia akcji transferowej/konwersji w terminie do 4 dni roboczych od dnia złożenia skutecznego zlecenia transferu/konwersji, dyskwalifikuje każdą propozycję inwestowania na platformie oferującej zestaw funduszy inwestycyjnych do wykorzystania.

Sprawdzamy, W OWU Generali Prospero w Artykule XII (Zmiana funduszy), punkt 2. czytamy:

Ubezpieczający ma prawo w każdym czasie przenieść do wybranego funduszu wszystkie lub część jednostek uczestnictwa zakupionych za składkę regularną i dodatkową znajdujące się na rachunku wskazanego funduszu. Przeniesienie następuje poprzez sprzedaż jednostek uczestnictwa wskazanego funduszu po cenie sprzedaży, a następnie nabycie jednostek uczestnictwa po cenie sprzedaży.
Towarzystwo dokona przeniesienia o którym mowa w zdaniu poprzednim w terminie 3 dni roboczych od daty otrzymania oświadczenia od Ubezpieczającego.

Warto zapoznać się również z opłatami, gdyż tylko 10 akcji transferowych w roku jest bezpłatnych, później trzeba zapłacić 9 PLN od każdego dodatkowego przeniesienia (mówi o tym tabela opłat i limitów w punkcie 3, strona 22 OWU. Poważny minus dla oferującego polisę za ten zapis.

 

GENERALI PROSPERO DEKLARUJE WYKONANIE TRANSFERU W 3 DNI, JEST DOBRZE :)

W praktyce zatem dla programu Generali Prospero, akcja przeniesienia środków z jednego funduszu do drugiego trwa 3 dni, spełniając tym samym wymogi Detektora Inwestycyjnego. Uwaga: większa ilość akcji transferowych (powyżej 10) będzie wymagała opłaty w wysokości 9 PLN za każdy dodatkowy transfer.

ZESTAW FUNDUSZY

 W przesłanym materiale, Inwestor wskazuje na 20 dostępnych funduszy/portfeli. Rzeczywiście, na stronach Generali Życie dla produktu PROSPERO wymienia się 20 możliwych propozycji.

Co jest ważne? Na co co zwrócić uwagę?

Będziemy szukali potwierdzenia, czy proponowana paleta funduszy, daje nam możliwość inwestowania na rynkach akcji, surowców i długu (obligacje) oraz rynku pieniężnego. Dodatki w postaci gwarantowanych rozwiązań lub obniżonych kosztów mile widziane.

PŁACĘ W PLN, INWESTUJĘ W PLN

Bardzo często Inwestorzy wybierają do portfela fundusze wyceniane w innych walutach niż PLN, płacąc wyłącznie złotówkami. Nie zwracają szczególnej uwagi na ryzyko kursowe, które może mieć ( i z pewnością ma) wpływ na wynik końcowy inwestycji. W Ogólnych Warunkach Generali Prospero nie udało nam się odnaleźć zapisu informującego o kosztach przewalutowania składki zapłaconej w PLN z dyspozycją zakupu jednostek uczestnictwa funduszy walutowych.

Brak informacji o stosowanym kursie wymiany walut (spread) powoduje odrzucenie oferty funduszy zagranicznych w całości.

Zasada: Kupuję za złotówki, umarzam za złotówki oraz kupuję w walucie i w tej samej walucie umarzam powinna przyświecać każdemu świadomemu Inwestorowi.

 

SKŁAD PORTFELA GENERALI PROSPERO

WALUTA : PLN

PODSUMOWANIE

Takie mamy czasy, że podsumowanie najlepiej jak znajduje się na początku:), jesteśmy bowiem coraz bardziej zajęci mnóstwem absorbujących nasz czas czynności.

Inwestorami stajemy się głównie w weekend lub w wygospodarowanych niewielkich przedziałach czasowych w tzw. środku dnia.

Chcemy szybkiej i najlepiej skoncentrowanej informacji. TAK lub NIE i biegniemy dalej. Tego typu zachowanie niesie za sobą możliwe negatywne konsekwencje.

Powinniśmy wrócić do dobrych nawyków i nauczyć się spokojnie czytać ze zrozumieniem. ZWŁASZCZA W KWESTIACH DOTYCZĄCYCH INWESTYCJI MUSIMY BYĆ PRZEDE WSZYSTKIM WYMAGAJĄCY WOBEC SIEBIE.

Zachęcam do spokojnego zapoznania się z całym tekstem, można do niego wracać, czasem  dopiero tzw „trzecie czytanie” pozwala na wyrobienie opinii lub zadanie precyzyjnych pytań dodatkowych :)

 

POLISA GENERALI PROSPERO ma do zaproponowania 20 funduszy.

Walutowe odrzucamy.

Złotówkowych jest 14, stanowią ciekawą i w części dobrą jakościowo ofertę.

Inwestor może wykorzystać:

2 fundusze mało podatne na wahania rynkowe (Generali Esaliens Oszczędnościowy UFK i Generali Obligacji Plus UFK)

4 fundusze akcji polskich o solidnym benchmarku.(Generali Korona akcji UFK, Generali Santander Akcji Polskich UFK, Generali Esaliens Akcji UFK i Generali Skarbiec Akcja UFK) Dodatkowo wszystkie fundusze są od wielu lat wykorzystywane w Wirtualnym Edukacyjnym Portfelu Awatara Inwestora,  osiągane wysokie rezultaty można obserwować w Centrum Inwestora.

1 fundusz rynku surowców ( Generali Portfel Zasobów Naturalnych) Możemy, po analizach, dołączyć Porfel do Strategii Okazji Inwestycyjnej

MAMY ZATEM 7 FUNDUSZY SPEŁNIAJĄCYCH KRYTERIA DETEKTORA INWESTYCYJNEGO TO WYNIK W GRANICY ŚREDNIEJ DLA TEGO TYPU PROPOZYCJI.

 

WNIOSEK:

MOŻNA UZYSKAĆ DOBRE REZULTATY  WYKORZYSTUJĄC 7 FUNDUSZY Z 20 DOSTĘPNYCH. PROGRAM MOŻE BYĆ WSPIERANY PRZEZ AWATARA INWESTORA

 

 

W OCENIE DETEKTORA INWESTYCYJNEGO: (MATERIAŁ EDUKACYJNY)

 

FUNDUSZE RYNKU PIENIĘŻNEGO

 

 

Generali Esaliens Oszczędnościowy UFK (od 03 lutego 2020 ESALIENS KONSERWATYWNY)

Benchmark : 100% JP Morgan Emerging Local Markets Index Plus (ELMI+) Poland

Kapitał : 386 mln PLN

Wynik za 36 miesięcy +5,25%

Detektor Inwestycyjny- sprawdzam czy warto:

WARTO dla właściwie dobranej, zrozumiałej i zaakceptowanej strategii

NIEWARTO: dla pomysłu KUP i TRZYMAJ

Dodatkowy komentarz Detektora Inwestycyjnego

Chciało by się uznać Fundusz za alternatywę dla lokaty bankowej, ale dodatkowy koszt za zarządzanie skutecznie zjada wynik. Przy obecnych stopach procentowych, bez zmian w tabeli opłat i limitów, Inwestor może nie zobaczyć pozytywnych skutków inwestycji. Jednak sama konstrukcja funduszu, sprawia że fundusz spełnia warunki „poczekalni” dla środków oczekujących na bardziej aktywne rozwiązania. Fundusz raczej nie powinien negatywnie zaskoczyć.

 

 

Generali Gwarantowany Plus UFK

Benchmark: Fundusz nie posiada benchmarku.

Fundusz nie lokuje swojego kapitału w akcje. Gwarantuje, że na przestrzeni 12 miesięcy jednostka uczestnictwa nie będzie miała niższej wartości. Dodatkowa opłata za zarządzanie w wysokości 1,5% jest w naszej opinii zbyt wysoka.

Wynik za 36 miesięcy +1,45%, skutecznie kończy zainteresowanie funduszem

Detektor Inwestycyjny – sprawdzam czy warto:

NIE WARTO z uwagi na wysokie dodatkowe opłaty i niezadowalające rezultaty i brak informacji o wielkości aktywów.

NIE WARTO: dla pomysłu KUP i TRZYMAJ

Dodatkowy komentarz Detektora Inwestycyjnego

Fundusz lokuje 40% w skarbowe papiery dłużne i 60% w nieskarbowe papiery dłużne. Należy pamiętać że gwarancja ochrony przed spadkiem wartości udzielana jest przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe, które w przypadku np. upadłości zabezpiecza Ubezpieczonych do wiele mniejszych wysokości bank. Zatem gwarancję w tym przypadku możemy kwalifikować jako bonus marketingowy. Dal szukających Gwarantowanej Stopy Zwrotu przewyższającej oprocentowanie lokaty bankowej najlepszym rozwiązaniem są OBLIGACJE SKARBOWE, o których szeroko pisaliśmy na BLOG.

 

 

FUNDUSZE DŁUŻNE

 

 

Generali Obligacji Plus UFK

Benchmark: Fundusz nie posiada benchmarku.

Fundusz nie inwestuje w akcje.

Wynik za 36 miesięcy +8,22% jest jednym z lepszych w grupie.

Detektor Inwestycyjny – sprawdzam czy warto:

WARTO dla właściwie dobranej, zrozumiałej i zaakceptowanej strategii , jednak pod warunkiem iż nie jest to jedyny fundusz wykorzystywany do „ucieczki” z rynku akcji (można się potknąć na dodatkowej zmienności) Fundusz nie podał wysokości aktywów.

NIE WARTO: dla pomysłu KUP i TRZYMAJ

Dodatkowy komentarz Detektora Inwestycyjnego

Fundusz na koniec IV kwartału 2019 roku miał zaangażowanie po stronie obligacji skarbowych na poziomie 97,5%. Wahania nie przekraczają dziesiątych części procenta, wyższa zmienność niż 2% powinna natychmiast zdyskwalifikować fundusz. Trzeba obserwować notowania. Na przestrzeni 10 lat fundusz raz (2015) zaliczył wpadkę, gdy na przestrzeni 6 miesięcy zaliczył stratę w wysokości -3,7%, odrobienie zajęło ponad dwa lata..

 

 

GRUPA MIESZANE POLSKIE STABILNEGO WZROSTU

 

Generali Zabezpieczenia Emerytalnego UFK  jeszcze w grudniu 2019 roku miał ponad 38% zaangażowania portfela na rynku akcji (informacja na podstawie półrocznego sprawozdania funduszu)

Benchmark: nie posiada (fundusz jedynie informuje zaangażowanie w akcje może wynieść od 0-50% portfela), sporo jak na użyte w nazwie słowo: zabezpieczenie. W konsekwencji zaangażowania akcje, w pierwszych 3 miesiącach 2020 roku jednostka uczestnictwa przeceniła się o ponad 11%.

Kapitał: 17,9 mln (raport za grudzień 2019), fundusz jest niewielki. Fundusz trudny do zastosowania w strategiach.

Detektor Inwestycyjny – sprawdzam czy warto:

NIE WARTO z uwagi na zbyt dużą zmienność oraz mylącą nazwę, zabezpieczenie emerytalne większość rozumie bardzo konserwatywnie.Dodatkowo zbyt wysoka opłata za zarządzanie w wysokości 2,6% rocznie. (OWU strona 23)

NIE WARTO: dla pomysłu KUP i TRZYMAJ

Dodatkowy komentarz Detektora Inwestycyjnego

Na stronie funduszu, podawane są informacje na temat procentowego składu portfela za II kwartał 2019 roku, zdecydowanie polityka informacyjna musi ulec poprawie.

 

 

Generali Mieszany Plus UFK

Benchmark: Fundusz nie posiada benchmarku ( od 20% do 50% zaangażowania w akcjach). W sytuacji ostrych przecen brak możliwości maksymalnego ograniczenia zaangażowania w akcje może stanowić ograniczenie.

Wynik za 36 miesięcy na poziomie -12,06% jest być może konsekwencją polityki inwestycyjnej

Detektor Inwestycyjny – sprawdzam czy warto:

NIE WARTO z uwagi na trudność dostosowania do strategi inwestycyjnych, oraz wysoka opłatę za zarządzanie w wysokości 2,50% rocznie (OWU strona 23). Fundusz nie podaje wysokości aktywów.

NIE WARTO: dla pomysłu KUP i TRZYMAJ

Dodatkowy komentarz Detektora Inwestycyjnego

Fundusz pobiera ponadnormatywną, dodatkową opłatę za zarządzanie w wysokości 2,50% rocznie (tabela opłat i limitów OWU, strona 23, punkt 11). Ogólnie fundusze mieszane są trudne do użycia w jakiejkolwiek strategii. Gdy rynek rośnie (hossa) fundusz mieszany rośnie wolniej z oczywistych przyczyn (skład portfela),  gdy na rynkach trwa bessa, fundusz przecenia się wprawdzie mniej niż klasyczny fundusz akcyjny (przynajmniej powinien), ale nie unika bolesnych strat.

 

 

GRUPA MIESZANE POLSKIE, AKTYWNEJ ALOKACJI

 

GeneraliEsaliens Strateg UFK

Benchmark: 50% WIG + 50% Citigroup Poland Goverment Bond Index 1 to 3 Year Local Terms

Fundusz w polityce inwestycyjnej informuje o możliwym zaangażowaniu w akcje w przedziale od 25% do aż 80% aktywów. Fundusz nie posiada ustalonych, stałych limitów alokacji aktywów pomiędzy instrumenty udziałowe oraz instrumenty dłużne, realizując politykę strategicznej alokacji aktywów. W czerwcu 2019 roku zaangażowanie w akcjach wynosiło ponad 74%.

Kapitał: 89,8 mln PLN

Detektor Inwestycyjny – sprawdzam czy warto:

NIE WARTO z uwagi na trudność dostosowania do strategi inwestycyjnych

NIE WARTO: dla pomysłu KUP i TRZYMAJ

Dodatkowy komentarz Detektora Inwestycyjnego

Wyniki funduszu od 2011 roku, kiedy nastąpiła zmiana polityki inwestycyjnej, mówiąc wprost: nie zachwycają. Od tego czasu fundusz stracił ponad 23% będąc przez wiekszą część czasu „pod kreską”.

Klasyczny fundusz aktywnej alokacji powinien mieć możliwość zaangażowania w udziały (akcje)  w przedziale od 0% do 100%, w instrumenty dłużne od 0% do 100%. W takich warunkach Zarządzający mogą w pełni reagować na zmiany rynkowe. Niestety w zdecydowanej większości przypadków, to tylko teoria.

 

 

GRUPA AKCJI POLSKICH UNIWERSALNE

 

Generali Agresywny Plus UFK

Benchmark: Fundusz nie posiada benchmarku.

W polityce inwestycyjnej fundusz zaznacza, że inwestuje od 60% do 90% w akcje.

Detektor Inwestycyjny – sprawdzam czy warto:

NIE WARTO z uwagi na trudność dostosowania do strategi inwestycyjnych, brak benchmarku, oraz nie możliwą do zaakceptowania opłatę za zarządzanie na poziomie 2,75% rocznie (OWU strona 23)

NIE WARTO: dla pomysłu KUP i TRZYMAJ

Dodatkowy komentarz Detektora Inwestycyjnego

Gdy fundusz nie posiada benchmarku, trudno odnieść się do uzyskiwanych rezultatów. Raczej spodziewać się powinniśmy wyników lepszych od zamkniętych w ryzy ram inwestycyjnych, innych funduszy akcyjnych. Niestety wyniki funduszu, który w pierwszych 3 miesiącach 2020 roku stracił niemal 1/4 kapitału, nie zachęcają do uczestniczenia w tej grze.

Fundusze bez benchmarku są bardzo mało atrakcyjne dla wszelkiego rodzaju strategii.

 

 

Generali Korona Akcji UFK

Benchmark: 90% WIG + 10% WIBID 12M

Kapitał: 353,1 mln PLN

Detektor Inwestycyjny – sprawdzam czy warto:

WARTO dla właściwie dobranej, zrozumiałej i zaakceptowanej strategii. Zrozumiały Benchmark

NIE WARTO: dla pomysłu KUP i TRZYMAJ

Dodatkowy komentarz Detektora Inwestycyjnego

Fundusz działający od 1997 roku! (dawna UniKorona Akcje), który bił rekordy popularności w czasach hossy 2004-2007. FUNDUSZ WYKORZYSTYWANY W WIRTUALNYM PORTFELU AWATARA INWESTORA. Posiadający zrozumiały benchmark i spełniający warunki dla wymagających inwestorów wykorzystujących fundusze akcji w różnego rodzaju strategiach.

 

 

Generali Santander Akcji Polskich UFK

Benchmark: 95% WIG + 5% WIBID O/N

Kapitał: 487,8 mln PLN

Detektor Inwestycyjny – sprawdzam czy warto:

WARTO dla właściwie dobranej, zrozumiałej i zaakceptowanej strategii. Zrozumiały Benchmark

NIE WARTO: dla pomysłu KUP i TRZYMAJ

Dodatkowy komentarz Detektora Inwestycyjnego

Fundusz działający od 1998 roku! (dawna Arka Akcji), jeden z najbardziej popularnych w czasach hossy 2004-2007. Kolejny FUNDUSZ WYKORZYSTYWANY W WIRTUALNYM PORTFELU AWATARA INWESTORA. Posiadający zrozumiały benchmark i spełniający warunki dla wymagających inwestorów wykorzystujących fundusze akcji w różnego rodzaju strategiach.

 

 

Generali Esaliens Akcji UFK

Benchmark : 100% WIG (taki benchmark Inwestor ceni sobie najbardziej)

Kapitał: 545 mln PLN

Detektor Inwestycyjny – sprawdzam czy warto:

WARTO dla właściwie dobranej, zrozumiałej i zaakceptowanej strategii. Zrozumiały Benchmark

NIE WARTO: dla pomysłu KUP i TRZYMAJ

Dodatkowy komentarz Detektora Inwestycyjnego

Fundusz kontynuuje tradycję Legg Mason Akcji. To już trzeci FUNDUSZ WYKORZYSTYWANY W WIRTUALNYM PORTFELU AWATARA INWESTORA. Posiadający zrozumiały benchmark i spełniający warunki dla wymagających inwestorów wykorzystujących fundusze akcji w różnego rodzaju strategiach.

 

 

Generali Skarbiec Akcja UFK

Benchmark: 90% WIG20 + 10% WIBID 3M, pomniejszone o koszty stałe funduszu

Kapitał: 144,8 mln PLN

Detektor Inwestycyjny – sprawdzam czy warto:

WARTO dla właściwie dobranej, zrozumiałej i zaakceptowanej strategii. Zrozumiały Benchmark

NIE WARTO: dla pomysłu KUP i TRZYMAJ

Dodatkowy komentarz Detektora Inwestycyjnego

Czwarty FUNDUSZ WYKORZYSTYWANY W WIRTUALNYM PORTFELU AWATARA INWESTORA. Klasyczny benchmark, przewidywalne od lat wyniki, jedne z mniejszych funduszy w portfelu Awatara Inwestora.

 

 

Generali Portfel Dynamiczny

Benchmark: Brak

Kapitał: 9,6 mln PLN

Detektor Inwestycyjny – sprawdzam czy warto:

NIE WARTO ze względu na brak benchmarku, oraz zbyt mały zgromadzony kapitał w tej grupie funduszy.

NIE WARTO: dla pomysłu KUP i TRZYMAJ

Dodatkowy komentarz Detektora Inwestycyjnego

Fundusz informuje : Portfel daje możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków w dłuższym okresie (rekomendowana perspektywa inwestowania to min. 10 lat), dzięki inwestycjom na zagranicznych rynkach akcji. Brak benchmarku uniemożliwia weryfikację skali sukcesu, oczywiście można dokonać porównań w grupie funduszy akcyjnych nie posiadających benchmarku, jednak taka droga nie wygeneruje żadnego sensownego wniosku dla Inwestora Indywidualnego korzystającego (bądź nie) oferty funduszu w ramach polisy ze składką np. 1000 złotych miesięcznie.

 

 

RYNEK SUROWCÓW

 

Generali Portfel Zasobów Naturalnych

Benchmark : brak

Detektor Inwestycyjny – sprawdzam czy warto:

WARUNKOWO WARTO z uwagi na politykę inwestycyjną i zbliżone wyniki do Indeksu CRB

NIE WARTO: dla pomysłu KUP i TRZYMAJ

Portfel funduszu grupuje jednostki uczestnictwa lub certyfikaty inwestycyjne zagranicznych funduszy inwestycyjnych inwestujących bezpośrednio w surowce lub w akcje spółek związanych z rynkiem surowców lub przemysłem wydobywczym. Portfel jest wysoko wyspecjalizowanym instrumentem finansowym opartym o możliwości osiągania wysokich zysków w sektorze surowców energetycznych (ropa, gaz ziemny, węgiel), kruszców szlachetnych (złoto, srebro, platyna) oraz aluminium, miedź, rudy żelaza i cynku.

 

 

Powrót

Informacje zawarte w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze, nie są formą doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art.69, par2, pkt 5 Ustawy o Obrocie Instrumentami Finansowymi z dnia 29 lipca 2005. Mają jedynie charakter ogólnych analiz i nie są przygotowywane w oparciu, czy z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji i potrzeb Użytkownika/Klienta, jak definiuje doradztwo inwestycyjne art. 76 ustawy. Wszelkie analizy i opinie dostępne w BLOG, Strefie Klienta, Newsletterze nie są rekomendacjami w rozumieniu art.42 w/w Ustawy ani w rozumieniu paragrafu 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 (DZ.U.206 Poz. 1715), gdyż w myśl punktu 2 tego paragrafu analizy Usługodawcy (ITFiS) nie zawierają informacji sugerujących podjęcie określonych działań inwestycyjnych w odniesieniu do określonych instrumentów finansowych, a mają jedynie wymiar edukacyjny. ITFiS nie jest firmą inwestycyjną, a przedmiotem jego działalności nie jest sporządzanie rekomendacji